سئو در سال 1401

سئو در سال 1401

اگر میخواهید با سئو آشنا شوید و با اصطلاحات تخصصی سئو به صورت صحیح آشنا شوید ، این مقاله می تواند راهگشای شما باشد ، در این دوره ی از آموزش سئو ، به یک سری از اصطلاحات تخصصی سئو پرداخته شده که با خواندن آن اطلاعات کاملی در باره سئو در سال 1401 و جدید ترین متد های آن آشنا شوید .

همچنین چک لیست سئو در سال 1401  نیز مطالعه گردد .

یادگیری اصطلاحات سئو چه مزیتی دارد؟ آیا همه افراد لازم است این اصطلاحات را بدانند؟
اگر قصد دارید وب‌سایت خود را بهینه کنید و آن را در موتور جست‌وجوی گوگل به رتبه‌های برتر برسانید، لازم است نگاهی جدی به سئو داشته باشید و با کمک سئو، سایتتان را برای موتورهای جست‌وجو بهینه کنید.

اما دو سؤال بسیار مهم! آیا ممکن است شما این دانش را نداشته باشید و بتوانید خود آن را انجام دهید؟ آیا درست است که شما از سئو چیزی ندانید و آن را به یک فرد متخصص بسپارید بدون آن که بتوانید پیگیر اقداماتش شوید؟

وقتی پروژه‌ای را به افراد متخصص می‌دهید، لازم است خودتان هم به میزان مشخصی از آن سر در بیاورید. برای مثال بهتر است حداقل با برخی از واژگان آن آشنا باشید، در غیر این صورت وقتی به فردی که سئو می‌داند مراجعه می‌کنید، او مدام از واژه‌ها و اصطلاحاتی استفاده می‌کند که شما متوجه منظورش نخواهید شد. پس بهتر است اندکی آشنایی با اصطلاحات کاربردی و رایج سئو داشته باشید.

آشنایی با رایج‌ترین اصطلاحات سئو
آشنایی با رایج‌ترین اصطلاحات سئو
آشنایی با رایج‌ترین اصطلاحات سئو
کد‌های وضعیتی 2xx
کد‌هایی هستند که توسط سرور به‌منظور بیان موفقیت‌آمیز بودن درخواست، ارسال می‌شوند.

۳۰۱ تغییر مسیر
تغییر دائمی مسیر صفحه وب از یک URL به URL‌های دیگر.

کد‌های وضعیتی 4xx
کد‌هایی که توسط سرور به‌منظور اعلام اینکه اطلاعاتی یافت نشده است، ارسال می‌شود.

کد‌های وضعیتی 5xx
این کد‌ها توسط سرور زمانی ارسال می‌شوند که سرور دچار مشکل شده باشد.

کد‌های وضعیتی http
کد‌های وضعیتی http
SEO
این اصطلاح اصلی سئو است که مخفف بهینه‌سازی برای موتور‌های جستجو است. با استفاده از اصول سئو می‌توان صفحات وب‌سایت را در اولویت موتور‌های جستجو قرار داد و به این طریق بازدید از سایت‌ها را بیشتر کرد.

Keyword
در اصطلاحات سئو، کلمه کلیدی همان عبارت و یا کلمه‌ای است که توسط کاربر در موتور جستجو وارد می‌شود. برای اینکه بتوانید مخاطبان را به صفحات وب‌سایت خود جذب کنید باید تمامی صفحات وب‌سایت خود را از نظر کلمات کلیدی، بهینه‌سازی کنید.

SERP (Search Engine Ranking Page)
این اصطلاح بیانگر صفحه‌ای است که پس از جستجو در موتور جستجوی گوگل با آن مواجه خواهید شد. در ابن صفحه ۱۰ نتیجه برای شما نمایش داده می‌شود که این نتایج بسته به آنچه سرچ می‌کنید، تفاوت دارد.

سایت مپ
نقشه‌ای است که توسط مدیر سایت و یا نرم‌افزار ارائه می‌شود و تمامی صفحات وب‌سایت در آن قرار داده شده است و می‌تواند به موتور جستجو برای مرتب کردن نتایج کمک کند.

Meta Description
توضیح مختصری از محتوای یک وب‌سایت که به‌صورت یک زیر عنوان نمایش داده می‌شود و کمتر از ۱۶۰ کاراکتر خواهد بود.

Backlink
لینکی است که شما را از یک صفحه به صفحه مرتبط دیگر متصل خواهد کرد.

URL
آدرس وب صفحه‌ای در سایت شما را URL می‌گویند. مثلاً www.yoursite.com/contact

Traffic
یکی از اصطلاحات سئو ترافیک است که بیانگر تعداد دفعات بازدید از وب‌سایت شما خواهد بود.

External link
هایپرلینکی که شما را به صفحه‌ای دیگر در وب‌سایت دیگر ارجاع می‌دهد، لینک خارجی نام دارد. گاهی این لینک را تحت عنوان بک لینک هم می‌شناسند.

Internal link
عبارت لینک داخلی یکی از اصطلاحات سئو است که به لینک‌هایی اشاره دارد که در داخل وب‌سایت قرار داده می‌شوند. یعنی لینکی که در وب‌سایت شما، کاربر را از صفحه‌ای به صفحه دیگر منتقل خواهد کرد. برای مثال از صفحه اصلی شما به صفحه فروش محصولاتتان.

HTML
کد‌هایی هستند که توسط موتور جستجوی گوگل خوانده می‌شوند. باید سعی کنید کد‌های HTML وب‌سایت مربوطه را تمیز و اصولی ایجاد کنید که توسط موتور جستجوی گوگل به‌راحتی خوانده شوند. این مسئله باعث می‌شود در نتایج جستجو، وب‌سایت شما بیشتر از سایر وب‌سایت‌ها ارائه گردد.

Browser
در اصطلاحات سئو به نرم‌افزار‌هایی که به‌منظور دسترسی به اطلاعات موجود در اینترنت ساخته شده‌اند، مرورگر می‌گویند. این مرورگر‌ها گوناگونند اما رایج‌ترین آن‌ها Google، Chrome، FireFox و Safari هستند.

Bookmark
پیوند‌هایی از وب‌سایت‌ها که در مرورگر شما برای تسهیل دسترسی‌های بعدی ذخیره می‌شوند را گویند.

User Experience
این عبارت از اصطلاحات سئو که مخفف آن به‌عنوان UX هم شناخته می‌شود، بیانگر احساسی است که کاربر هنگام استفاده از وب‌سایت شما خواهد داشت.

Accelerated Mobile Pages (AMP)
منظور از AMP یا صفحه موبایل تسریع شده این است که شما صفحات وب‌سایت خود را برای اینکه سریع‌تر در تلفن‌های همراه هوشمند مخاطبان ظاهر شوند باید سرعت و شتاب دهید تا با حفظ ظاهر و با سرعت بیشتری در تلفن‌های همراه تظاهر یابد.

ALT Text
اگر شما بخواهید یک تصویر را به HTML خود اضافه کنید لازم است متن ALT را هم به آن بیفزایید. چرا که موتور‌های جستجو فقط می‌توانند متن‌های ALT موجود در تصاویر را بخوانند.

Anchor Text
انکر تکست یا همان متن واقعی مرتبط با یک لینک که شما را به یک صفحه وب سایت ارجاع می‌دهد. این متن درباره لینک اطلاعاتی می‌دهد که مشخص شود لینک درباره چه موضوعی است. شما معمولاً این لینک‌ها را به رنگ آبی تیره که زیرشان خط کشیده شده می‌بینید و یا اگر از قبل روی آن‌ها کلیک کرده باشید می‌توانید آن را به رنگ بنفش مشاهده کنید.

Authority
اینکه موتور جستجو چقدر می‌تواند به صفحه وب‌سایت شما اعتماد داشته باشد.

Black Hat
اقداماتی که با دستورات وب مستر موتور جستجوی گوگل مغایرت داشته باشد را سئو کلاه سیاه می‌گویند.

White Hat
از این اصطلاح برای معرفی تکنیک‌‌های سئو استفاده می‌شود که اصولی هستند و موتور جستجو را دست‌کاری نخواهند کرد.

Blog
صفحه‌ای از وب سایت که پست‌ها و اطلاعات مرتبط با موضوعات خاص و یا صنایع مشخص را دارد.

bot
نوعی نرم‌افزار است که به‌صورت کاربردی برای انجام وظایف مشخصی برنامه‌ریزی‌شده است.

Bounce Rate
منظور از این اصطلاح سئو تعداد کاربرانی است که تنها صفحه‌ای از وب‌سایت را بدون مشاهده سایر صفحات ترک خواهند کرد.

Bounce Rate
Bounce Rate
Branded keyword
منظور کلمات کلیدی‌ای هستند که برای معرفی برندی خاص استفاده می‌شوند. مثلاً کفش نایک.

Breadcrumb
لینکی است که برای شما مشخص می‌کند در کجای وب‌سایت مربوطه هستید و چقدر با صفحه اصلی آن فاصله دارید.

Broken Link
در اصطلاحات سئو منظور لینک‌هایی هستند که به صفحه ارور ۴۰۴ منتهی خواهند شد. این لینک‌ها درصورتی ایجاد می‌شوند که صفحه‌ای از وب را بدون تغییر مسیر درست حذف کنند.

Cache
حافظه پنهان محلی است که داده‌های موقتی را ذخیره‌سازی می‌کند تا مرورگر‌ها، وب‌سایت‌ها و برنامه‌های مختلف بتوانند سریع‌تر بارگیری شوند.

CC TLD
منظور از این اصطلاح سئو که مخفف عبارت Country Code Top Level است همان عباراتی است که در انتهای لینک برای مشخص کردن دامنه یک کشور استفاده می‌شود.

Cloaking
منظور از پنهان‌کاری در اصطلاحات سئو همان اقداماتی است که کلاه سیاه برای نمایش اطلاعات نامرتبط در یک صفحه وب استفاده می‌کند.

Conversion Form
در اصطلاحات سئو فرم تبدیل فرم‌هایی هستند که از طریق آن‌ها می‌توانید مخاطبین و کاربران خود را جمع‌آوری کنید. یکی از راه‌های آن دریافت اطلاعات تماس است.

Crawler
منظور از این اصطلاح سئو برنامه‌هایی هستند که توسط موتور جستجوی گوگل در وب‌سایت‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات و دسته‌بندی درست آن‌ها فرستاده می‌شوند.

CSS
در اصطلاحات سئو منظور از CSS که مخفف عبارت Cascading Style Sheets است کد‌هایی خواهد بود که شما در وب‌سایت خود استفاده می‌کنید و این کد‌ها مشخص می‌کنند ظاهر وب‌سایت شما چگونه باشد. مثلاً تیتر‌ها، پیوند‌ها و… چطور به‌نظر برسند.

Deep Link
این مورد از اصطلاحات سئو را می‌توان به دو شیوه معنی کرد؛ لینک‌هایی که به محتوای برنامه‌ای در تلفن همراه شما اشاره دارند و یا لینک‌هایی که به محتوای صفحه‌ای دیگر از وب‌سایت اشاره می‌کند.

De-index
زمانی از این اصطلاح سئو استفاده می‌شود که موتور جستجو صفحه‌ای از وب‌سایت را از نتایج جستجو حذف کند. به این کار شاخص زدایی گویند.

Disavow
وقتی از این اصطلاح سئو استفاده می‌شود که قصد داشته باشید به موتور جستجوی گوگل بگویید لینکی را به‌دلیل بی‌کیفیتی، نامناسب بودن محتوا و یا مصنوعی بودن آن نادیده بگیرد.

De-follow
در بین اصطلاحات سئو منظور از De-follow هایپرلینک‌هایی هستند که به موتور جستجوی گوگل دستور می‌دهند لینک را دنبال کند.

Featured Snippet
برخی از گزیده‌ها که در بالای صفحه نتایج جستجوی گوگل هایلایت شده‌اند و به‌عنوان موقعیت صفر شناسایی می‌شوند.

Fold
یکی دیگر از اصطلاحات سئو فولد است که منظور از آن، نقطه‌ای در وب‌سایت شما است که توسط پایین صفحه مانیتور و یا مرورگر کاربر قطع می‌شود و ادامه آن دیده نخواهد شد. موتور‌های جستجو برای بخش‌های بالایی صفحه وب‌سایت شما ارزش بیشتری قائل هستند چرا که بلافاصله توسط کاربر دیده می‌شوند.

Google My Business
فهرستی از کسب‌وکارهای محلی در گوگل.

Google Search Consol
این عبارت از اصطلاحات سئو برای یکی از امکانات رایگان گوگل به‌کار برده می‌شود که شما می‌توانید از طریق آن عملکرد یکی از وب‌سایت‌ها را تحت نظارت و کنترل قرار دهید.

Guest Blogging
انتشار یکی از پست‌های وبلاگ در وب‌سایتی دیگر که متعلق به آن شخص نیست.

Header Tag
کد‌هایی که برای مشخص کردن عناوین و زیرعنوان‌ها از پاراگراف‌ها استفاده می‌شود.

Heading
منظور از این اصطلاح سئو هدر‌های بخش هستند که در داخل وب‌سایت شما در تگ‌های مخصوص هدر مثل H1 یا H2 قرار می‌گیرند. این متن را باید اغلب با فونتی بزرگ‌تر از فونت سایر متون و قوی‌تر از بقیه ارائه کنید.

Image Compression
یکی از اصطلاحات سئو که بر سرعت سایت تأثیرگذار است، اصطلاح فشرده کردن عکس است. منظور از این عبارت این است که باید با اقداماتی سایز عکس‌هایی که استفاده می‌شود را کاهش دهیم تا سرعت وب‌سایت زیادتر شود.

Indexing
نمایه‌سازی فرایندی است که توسط موتور جستجو به‌منظور تحلیل محتوای سایت‌ها و نیز فایل‌های کاتالوگ به‌کار برده می‌شود.

Indexing
Indexing
Inbound Link
لینک‌هایی از سایر وب‌سایت‌ها که کاربر را به سایت شما ارجاع می‌دهد در اصطلاحات سئو لینک ورودی می‌گویند.

Indexed Pages
صفحه و یا صفحاتی از وب‌سایت شما که توسط موتور جستجو ذخیره می‌شود.

Javascript
این اصطلاح سئو به نوعی از زبان برنامه‌نویسی اشاره دارد که می‌تواند به صاحبان وب‌سایت اجازه دهد موقعی که کاربران دارند مرور صفحات را انجام می‌دهند تغییراتی را در صفحات وب‌سایت خود اعمال کنند.

Keyword Difficulty
منظور این عبارت از اصطلاحات سئو، میزان رقابتی بودن یک کلمه کلیدی و دشوار بودن بهینه‌سازی آن است.

Keyword Research
جستجو کردن کلمات کلیدی در متن شما براساس حجم، سختی و سایر عوامل مؤثر در آن.

Keyword stuffing
این اصطلاح سئو زمانی به‌کار برده می‌شود که برای کسب رتبه‌های بالاتر در موتور جستجو از کلمات کلیدی به‌صورت مازاد در محتوا استفاده شود.

Lazy Loading
این اصطلاح سئو به روشی اشاره دارد که در آن برای بهتر شدن سرعت صفحات وب‌سایت، بارگذاری‌ اشیاء دیگر را به تعویق می‌اندازید که در زمان مورد نیاز خود بارگذاری شوند.

Link Building
این اصطلاح سئو به فعالیت‌هایی اشاره دارد که طی آن لینک‌های ورودی به وب‌سایت را به‌منظور رتبه‌بندی بهتر در موتور جستجو افزایش می‌دهد.

Link Juice
اعتباری که یک وب‌سایت پس از دریافت بک لینک‌ها از سایر وب‌سایت‌ها کسب می‌کند را لینک جوس گویند.

Link Schemes
تاکتیک‌هایی که گوگل آن را به‌عنوان هرزنامه و فریب می‌شناسد. این تاکتیک‌ها با هدف گول زدن گوگل و بهبود نتایج جستجوی وب‌سایت از طریق استفاده بیش از حد از لینک‌ها، خرید و فروش لینک‌های مصنوعی و… انجام خواهد شد.

Long Tail Keyword
یکی دیگر از اصطلاحات سئو کلمات کلیدی طولانی است. منظور از این عبارت، کلمات کلیدی خاص‌تر و بلندتر با بیش از ۳ کلمه.

Seed Keyword
این اصطلاح را به‌عنوان کلمه کلیدی دم کوتاه یا ریشه‌ای هم معرفی می‌کنند. منظور از این اصطلاح، کلمه کلیدی اصلی است که قرار است رتبه‌بندی شود.

MetaData
داده‌هایی که برای موتور جستجو مشخص می‌کند وب‌سایت شما در چه مورد است.

Meta Keywords
از متا تگ کلمات کلیدی قبل‌تر‌ها استفاده می‌شد که مشخص شود صفحه وب درباره چه موضوعی است. از این قابلیت امروزه استفاده نمی‌شود.

Minification
این اصطلاح سئو به فرایندی اشاره دارد که طی آن برخی از موارد غیر ضروری حذف می‌شوند تا بدون تغییر در کارکرد، سرعت بارگذاری مطالب وب‌سایت افزایش یابد‌.

Mobile-first Indexing
با توجه به اینکه امروزه از موبایل خیلی استفاده می‌شود، موتور جستجوی گوگل هم صفحاتی از وب‌سایت‌هایی را در درجه اول رتبه‌بندی قرار می‌دهد که نسخه موبایلی بهتری داشته باشند.

Nofollow
از این اصطلاح سئو زمانی استفاده می‌شود که لینکی که از یک سایت به سایت دیگر ارجاع داده می‌شود نتواند اعتبار سئو را منتقل کند.

Organic traffic
منظور بازدیدگنندگانی هستند که در صفحه جستجوی گوگل سایت شما را به‌جای تبلیغات پولی مشاهده خواهند کرد.

Page Speed
این اصطلاح سئو همان سرعت بارگیری صفحات وب‌سایت شما است. این مسئله به عوامل مختلفی نظیر حجم فایل، وب سرور و… بستگی دارد.

Page Title
منظور از عنوان صفحه در اصطلاحات سئو نامی است که شما برای صفحه وب‌سایت خود تعیین خواهید کرد. این نام باید شامل کلمات کلیدی اصلی بوده و در ابتدا وزن بیشتری نسبت به انتها داشته باشد.

PageRank
موتور جستجو همیشه عددی از ۰ تا ۱۰ را به صفحه وب‌سایت شما اختصاص می‌دهد که این عدد بیانگر ان است که سئوی شما چقدر خوب است.

Pagination
گاهی برخی از محتوا‌ها را به لیست‌های چندصفحه‌ای تقسیم می‌کنند. این کار صفحه‌بندی نام دارد.

Panda
پاندا در گذشته یکی از الگوریتم‌های گوگل بود که برای شناسایی و ردیابی کلاه سیاه استفاده می‌شد اما امروزه آن را جزء اصلی الگوریتم گوگل قرار داده‌اند.

People Also Ask
این اصطلاح در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می‌شود و می‌تواند سؤالات رایج و پاسخ‌های آن‌ها را نشان دهد.

Pay Per Click (PPC)
یکی از روش‌های تبلیغ است که در آن فرد تبلیغ‌کننده لینک مخصوص تبلیغات خود را در محل تبلیغات آنلاین قرار می‌دهد و هر بار که بازدید‌کننده یک کلیک بر روی لینک موردنظر انجام دهد مبلغی پرداخت خواهد شد. یکی از نمونه‌های آن Google AdWords است.

Query
کلمات یا عباراتی هستند که کاربر در موتور جستجوی گوگل وارد خواهد کرد.

Rank Brain
این اصطلاح همان یادگیری ماشینی الگوریتم‌های گوگل است. با این قابلیت، گوگل قادر خواهد بود بهترین نتایج را برای پرس‌وجوها ارائه دهد.

Ranking Factor
عواملی که در رتبه‌بندی وب‌سایت در موتور‌های جستجو تأثیر دارد را فاکتور رتبه‌بندی می‌گویند.

Redirection
از این اصطلاح زمانی استفاده می‌شود که URL را از مکانی به مکان دیگر منتقل می‌کنند.

Referrer String
این اصطلاح به اطلاعاتی اطلاق می‌شود که توسط مرورگر کاربر ارسال شده و نشان می‌دهد قبل از اینکه به صفحات دیگر وب‌سایت حرکت کند کجا بوده است.

Rel=canonical
یکی از تگ‌های HTML است که مشخص می‌کند اگر نسخه‌های تکراری از یک صفحه وب‌سایت وجود داشته باشد کدام یک اصلی بوده و کدام‌ها تکراری هستند.

Responsive design
این اصطلاح به روش طراحی‌ای اشاره دارد که می‌تواند باعث شود وب‌سایت بر روی هر دستگاهی که اجرا می‌شود تجربه کاربری و ظاهر مناسبی داشته باشد.

RSS Feed

قابلیت RSS Feed به مخاطبین شما این امکان را می‌دهد که بتوانند پس از ارائه محتوا‌های جدید در جریان قرار بگیرند و از این طریق در وب‌سایت شما به‌روز بمانند.

Search Intent
این اصطلاح دلیل جستجوی کاربر را مشخص خواهد کرد.

Search Volume
این اصطلاح برای تعیین تعداد دفعاتی که کلمه کلیدی سرچ می‌شود استفاده می‌شود. این تعداد دفعات را معمولاً طی یک ماه شمارش می‌کنند.

Seasonal Trends
از این اصطلاح برای بیان افزایش و کاهش تعداد دفعات جستجوی کلمات کلیدی در فصول مختلف سال استفاده می‌شود. برای مثال در فصول پاییز و زمستان نسبت به بهار و تابستان، کلمه کلیدی لباس گرم بیشتر جستجو می‌شود.

Social Media
این اصطلاح همان شبکه‌های اجتماعی آنلاین هستند که راهی برای معرفی و شناسایی شدن شناخته شده‌اند.

Spider
این اصطلاح برای معرفی برنامه‌ای است که گاهی به آن خزنده هم می‌گویند. این برنامه کامپیوتری قادر است اینترنت را مرور کند و اطلاعات وب‌سایت‌های مختلف را به دست آورد.

SSL Certificate
این عبارت یکی از اصطلاحات سئو است که جنبه امنیتی دارد. مخفف عبارت Secure Sockets Layer است و برای رمزگذاری داده‌هایی استفاده می‌شود که بین مرورگر و وب سرور منتقل می‌شود و می‌تواند امنیت را فراهم کند. اگر وب‌سایتی گواهی SSL را نداشته باشد ممکن است دربرابر هکر‌ها آسیب‌پذیر شود.

Status Code
منظور از این اصطلاح همان کدی است که توسط سرور برای پاسخی که به‌دنبال درخواست ارائه شده ارسال می‌شود.

Structured Data
این اصطلاح مجموعه‌ای از داده‌ها هستند که سازماندهی و برچسب‌گذاری شده‌اند تا بتوانند به موتور جستجو در درک اطلاعات کمک کنند.

Subdomain
این اصطلاح برای بخشی از دامنه اصلی به‌کار برده می‌شود که به سازماندهی بیشتر وب‌سایت کمک خواهد کرد.

Traffic
اصطلاح ترافیک همان تعداد دفعات بازدید از وب‌سایت شما خواهد بود.

Title Tag
عنوان صفحه در وب‌سایت شما همان بخشی است که بالای صفحه ظاهر می‌شود و بیانگر این است که کاربر در کدام بخش قرار دارد. به این صورت title >HTML

Title Tag
Title Tag
Traffic Rank
این اصطلاح رتبه‌بندی ترافیک سایت شما در مقایسه با سایر سایت‌ها را مشخص خواهد کرد.

Unnatural Links
گوگل این اصطلاح را برای معرفی لینک‌هایی استفاده می‌کند که صاحب وب‌سایت آن را تضمین نمی‌کند.

Website Navigation
منظور از این اصطلاح عناصری هستند که در یک صفحه قرار گرفته و می‌توانند به شما این امکان را بدهند تا به صفحات مختلف یک وب‌سایت دسترسی پیدا کنید.

XML
منظور از این اصطلاح که مخفف عبارتextensible markup language به‌معنی زبان نشانه‌گذاری توسعه‌پذیر است، زبانی است که به موتور جستجو برای درک داده‌ها کمک می‌کند.

XML Sitemap
این اصطلاح به فایلی اشاره می‌کند که صفحات مهم یک وب‌سایت را مشخص می‌کند تا از این طریق موتور جستجو راحت‌تر آن را بیابد.

کلام آخر…
در این مطلب سعی کردیم شما را با اصطلاحات سئو آشنا کنیم. آشنایی با این اصطلاحات بسیار کاربردی بوده و می‌تواند مفید واقع شود.

آموزش تخصصی سئو برای سال 1401