مروری بر کتاب اصول برنامه نویسی

مروری بر کتاب اصول برنامه نویسی

کتابی که پیش رو دارید توسط Karl Seguin یکی از فعالان CodeBetter منتشر شده و توسط جمعی از علاقه‌مندان به صورت داوطلبانه، به پیشنهاد افشار محبی، ترجمه شده است. کلیت مطالب کتاب راجع به مفاهیم نسبتاً جدید تولید نرم‌افزار مثل Persistence، DI، DDD، Unit Test و غیره است. نویسنده اظهار داشته که این کتاب برای پشتیبانی از حرکت ALT.NET نوشته شده‌است. این کتاب همچون خود ALT.NET بیشتر روی مفاهیم و تکنیک‌ها مانور می‌دهد چون معتقد است برنامه‌نویسان به اندازه کافی به API دات‌نت مسلط شده‌اند پس حالا وقت آن است که اصولی‌تر برنامه بنویسند.

با دیدن بخش‌های اول کتاب ممکن است فکر کنید یک کتاب کلاسیک «مهندسی نرم‌افزار» را باز کرده‌اید. اما متوجه خواهید شد که این کتاب کار زیادی به تئوری ندارد و بلافاصله به مثال‌ها، نمونه‌ها و ابزارهای عملی می‌پردازد. البته واقعیت این است که می‌شود این را یک کتاب «مهندسی نرم‌افزار» عملی نامید. چون با معرفی تکنیک‌ها، روش‌ها و ابزارهایی به شما کمک می‌کند تا همان اصول فراموش شده «مهندسی نرم‌افزار» را عملاً به کار گیرید.

تاریخ انتشار نسخه اصلی این اثر سال ۲۰۰۸ بوده و کمی قدیمی می‌باشد. اما با این وجود خواندن و به کارگیری آن به همه برنامه‌نویسان توصیه می‌شود.
از این پس به مرور به انتشار این کتاب خواهم پرداخت – امید وارم دوستانی که چه در فیسبوک چه در وب سایت مطالب ما رو دنبال می کنند از این مطالب بیشترین بهره رو ببرند .